Wydawałoby się, że decyzja jest bardzo prosta. Wystarczy wybrać jedne z szerokiego spektrum rodzajów dostępnych na rynku… i gotowe. Jednak nic nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać, a w szczególności pod kątem rękawiczek jednorazowych. Są one niezbędnym elementem odzieży ochronnej dla lekarzy, tatuażystów, kosmetyczek, dentystów czy weterynarzy. Rękawiczki jednorazowe warto mieć również w domu. Zawsze przydadzą się podczas prac porządkowych, domowego sprzątania, kontaktu ze środkami chemicznymi czy wtedy, gdy będziemy chcieli zadbać o ochronę skóry przed wirusami, drobnoustrojami i bakteriami. Jak jednak je wybrać? Czym różnią się poszczególne rodzaje i w jaki sposób dobierać odpowiednie pod swoim kątem?

Rękawiczki medyczne jednorazowe

Rękawice ochronne noszą w zasadzie wszyscy w odpowiednich warunkach. Dotyczy to nie tylko lekarzy lub specjalistów w różnych dziedzinach. W czasie pracy powinni je nosić wszyscy narażeni na wirusy, bakterie, środki chemiczne lub kontakt z wydzielinami ciała. Rękawiczki jednorazowe zapewnią ochronę przed patogenami i zadbają także o delikatną skórę dłoni. W zależności od modelu otrzymujemy bowiem dostęp do szerokiego spektrum substancji, które mogą znajdować się wewnątrz każdej rękawiczki. W aptekach, drogeriach i za pośrednictwem Internetu nabyć można rękawiczki lateksowe, winylowe, foliowe nitrylowe. Które z nich jednak wybrać?

Wszystko zależy od tego jak będziesz z nich korzystać

Przed zakupem zawsze sprawdź opakowanie. Dlaczego? Każde będzie zawierać symbol CE i oznaczenie normy, którą spełniają rękawiczki jednorazowe. Ponadto na tekturze musi być tzw. zapis AQL, który wskazuje na ilość mikrootworów w materiale rękawiczek. Im mniejsza jego wartość, tym bezpieczniejsze i szczelniejsze są dane rękawice ochronne. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór odpowiedniego rozmiaru rękawiczek oraz materiału. Za małe mogą pęknąć lub nie zapewnią Ci odpowiedniego komfortu. Zbyt wielkie z kolei nie będą dobrze przylegać do ciała, a ich funkcja ochronna będzie praktycznie żadna. Materiał z kolei to kwestia indywidualna pod kątem zarówno preferencji, jak i kwestii czysto alergicznych.

Rękawiczki winylowe

Typ rękawic ochronnych wykonanych z PCV. Czym się charakteryzują? Nie są elastyczne. Za mały rozmiar powoduje, że nie naciągniemy ich na dłoń. W odróżnieniu od lateksu rękawiczki winylowe są znacznie lepszym wyborem dla skóry dłoni, lepszym w ochronie i nie uczulają. Rękawiczki winylowe dobrze chronią przed substancjami chemicznymi. Zapewniają jednak zdecydowanie słabszą ochronę przed drobnoustrojami. Najczęściej wybierane są stosowane przez tatuażystów, kosmetyczki, fryzjerów. Przydają się także w pracach domowych lub w gastronomii. Dostępne są jako bezbarwne lub w wersji z pudrem i również bez niego.

Rękawiczki lateksowe

Spotykane w zasadzie najczęściej. Rękawiczki lateksowe to wyborów wielu lekarzy oraz specjalistów, którzy mają styczność z drobnoustrojami. Wykonane są z reguły z naturalnego kauczuku. Ma on mikro dziury, przez co charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością. Mniejsze zmieszczą się także na większą rękę. Z łatwością można je także ubrać oraz ściągnąć bez rozdarcia powierzchni. Rękawiczki mają jednak cienki materiał i zawsze istnieje ryzyko rozcięcia. Rękawiczki jednorazowe chronią przed wirusami i bakteriami. Materiał ulega powoli zniszczeniu w przypadku tłustych substancji. Lateks może także podrażniać skórę.

Rękawiczki nitrylowe

Wersja z syntetycznego kauczuku. Są to zdecydowanie trwalsze rękawiczki jednorazowe od ich lateksowych bądź winylowych odpowiedników. Zapewniają dobrą ochronę przed substancjami chemicznymi i są odporne na rozcięcia bądź rozdarcia w stopniu większym niż lateks. Materiał jest też na tyle cienki, że praca jest komfortowa oraz nie tracimy w nich czucia. Rękawiczki nitrylowe nie uczulają. Mimo to są mniej elastyczne od lateksowych.

Czy warto skorzystać z rękawiczek foliowych?

Zależy, ale raczej nie. Są wykorzystywane przede wszystkim w gastronomii i usługach kosmetycznych, wyłącznie w formie osłony na kilka chwil. To obowiązkowy element wyposażenia każdego sklepu na działach z warzywami i pieczywem. Foliowe rękawice nie uczulają. Występują także w kilku uniwersalnych rozmiarach.