Wiele osób dba o higienę i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Zdecydowanie jest to bardzo istotna kwestia. Jednak niektórzy zastanawiają się, jakie granice ma to zagadnienie. W niektórych branżach noszenie czepka jednorazowego jest niezwykle ważne. W innych natomiast nie jest on konieczny. Dla przykładu wszystko zależy od profilu działalności firmy lub zakładu. Czepki nie są tak przydatne w sprzedaży w hurtowniach lub warsztatach, ale są niezbędne np. w kuchni w gastronomii. Ponadto korzysta z nich w szczególności branża beauty.

Jakie nabyć czepki jednorazowe?

Każdy typ czepka ochronnego jest inny i dopasowany zastosowania w szerokim spektrum rodzajów środowiska pracy. Założenie jest w tym aspekcie jednak jedno. Chodzi o zmniejszenie ryzyka roznoszenia bakterii oraz drobnoustrojów. Dzięki temu nie tylko klienci pozostają bezpieczni korzystając z poszczególnych produktów bądź dań, ale i sami pracownicy zyskają dodatkową ochronę przed niepotrzebnym zakażeniem. W przypadku medycyny i branży kosmetologicznej, czepki ochronne minimalizują możliwość wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że nawet usunięta skórka z paznokcia może stać się bramą dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Z tego powodu lekarze bardzo często mają najbardziej podstawową wersję odzienia ochronnego w postaci czepków chirurgicznych. W zasadzie każda osoba pracująca z drugim człowiekiem i wykonująca szerokie spektrum zabiegów naruszających skórę, powinna używać odzieży ochronnej. Nawet pedicure wymaga maseczki na twarz w przypadku maszynek z pilnikiem, a także rękawiczek jednorazowych.

Do czego służą czepki ochronne?

Pozwalają one wykluczyć przenoszenie się bakterii oraz wirusów z jednego organizmu, z powierzchni na drugiego człowieka. Ponadto redukują kontakt z wydzielinami pacjenta, a także chronią osobę wykonująca zabieg lub usługę. Każdy powinien przestrzegać tych środków bezpieczeństwa, aby zapewnić 100% bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i bliskim.

Czy czepki ochronne różnią się od siebie krojem?

Jak najbardziej, ponieważ od ich kształtu i rozmiaru zależy to, jak je zakładać. Jedne np. przeznaczone są bardziej do krótkich włosów, a inne do długich. Niewłaściwy dobór będzie powodował, że mogą się np. zsuwać z głowy lub nawet za mocno ją opinać. Czepki jednorazowe muszą przylegać ściśle i nie mogą być zbyt luźne przy tym. Ograniczają one ryzyko wypadającego włosa, który będzie przyczyną np. stanu zapalnego u operowanego lub niesmaku u osoby, która będzie spożywać dane danie. Czepek jednorazowy nie może być też za mały, gdyż np. lekarz może dekoncentrować się w czasie zabiegu, jeśli odzienie ochronne będzie uciskało w głowę lub mocno pociło włosy i skórę. Zbyt mały czepek jednorazowy uciska, obciera i przy dłuższym noszeniu stanie się prawdziwą męką w używaniu. Każdy z czasem zaczyna się pocić, a czepek może przemienić to w torturę, jeśli został źle dopasowany.

Jaki wybrać kształt czepków ochronnych?

Warto decydować się na czepki jednorazowe w kształcie beretu bądź hełmu. Najczęściej zapewniają one pełną swobodę w dopasowaniu, gdyż niektóre posiadają regulację do rozmiaru głowy. Berety tylko się zakłada, natomiast hełmy można dodatkowo dopasować do swojej głowy. Z reguły ostatnie posiadają możliwość poszerzania lub zwężania całości. Czepki typu beret nie zawsze nadają się do każdej głowy np. mogą być problematyczne przy włosach dłuższych bez spięcia ich gumką. Natomiast te w kształcie hełmu posiadają większy zakres regulacji. Osłaniają wtedy nie tylko samą czaszkę, ale często kark i szyję.