BHP z perspektywy pracodawcy
W czasie pracy podstawą jest bezpieczeństwo. Stanowi nie tylko prawo pracownika, a także osób przebywających na terenie zakładu, ale przede wszystkim obowiązek. Ze strony pracodawcy bardzo istotne jest, aby zapewnić sobie oraz podwładnym maksymalną opiekę, a także odzież ochronną bądź meble socjalne. Wszystko musi być wykonane w pewnym niezmiennym standardzie uchwalanym przez prawo. Ramy prawne stanowią bowiem wyznacznik określający, co jeszcze trzeba zrobić, a także jakie pracodawca powinien spełnić wymogi. BHP to elementarny obowiązek. Każdy zatrudniający jest nim obłożony. Nie ma to znaczenia w jakim zakresie oraz ile osób najmuje on do pracy. BHP powinno być podstawową i najważniejszą częścią każdego zakładu pracy. W jaki więc sposób wyposażyć swój zakład? Jak przemyśleć, które akcesoria BHP okażą się przydatne w praktyce? Tego dowiesz się właśnie tutaj!
Akcesoria BHP w praktyce
Znajomość przepisów BHP to jedno. Całkowicie inną rzeczą jest odpowiednie zastosowanie ich w praktyce. Normy prawne dotyczące bezpieczeństwa na terenie pracy są zagrożone wysokimi karami. Nie bez powodu zresztą, gdyż nieprzestrzeganie jest niezwykle niebezpieczne dla każdego, kto przebywa na terenie zakładu. Muszą więc być dotkliwe, aby były efektywne. Rygor w miejscu pracy jednak jest bardzo ważny, gdyż przestrzeganie wyznaczonych norm przez pracowników i pracodawcę redukuje szansę na zaistnienie przypadkowych wypadków na terenie zakładu.
Meble metalowe i szafki BHP to klucz do zachowania warunków pracy na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa. Pozwalają one m.in. przechowywać pozostałe artykuły BHP np. te jednorazowego użytku oraz wykluczyć prawdopodobieństwo dostępu do nich ze strony osób trzecich. Organizacja procedur jest bardzo ważna, a tą ułatwiają meble metalowe o szczególnym przeznaczeniu. Wykonywanie każdego zawodu niesie ze sobą szereg zagrożeń. Dlatego na każde należy się przygotować najlepiej jak tylko się da. Przemyślana organizacja przestrzeni pracowniczej w sposób właściwy pozwala wyeliminować większość poważniejszych zagrożeń.
Odzież ochronna i artykuły BHP
W miejscu pracy zawsze powinny być rękawiczki jednorazowe, a obecnie także szereg maseczek na twarz. Pracownik ma prawo do wykonywania obowiązku przy wykluczeniu jakiegokolwiek niebezpieczeństwa związanego z jego obowiązkami. Ma, nie narażając przy tym swojego życia i zdrowia, pełnić swoją rolę, ale przy tym jego czas jest jedyną ceną, którą powinien za to płacić. Warunki BHP każdy pracodawca ma pod kątem zapewnić takie same każdemu. Tutaj wchodzi więc podstawowe przeszkolenie pracowników w zakresie BHP, a także potem również nadzór nad przestrzeganiem. Co z tego, że normy są, jeśli nikt ich nie przestrzega? Konieczne jest także zapewnienie środków BHP, czyli płynów do dezynfekcji oraz żeli antybakteryjnych. W dobie np. koronawirusa każdy z tych elementów jest bardzo ważny. Na terenie zakładu pracy dostęp do artykułów tego typu powinien być swobodny i zawsze możliwy. Wymagane ustawowo przez prawo jest także po prostu zakupienie takich rzeczy. Wiele jednak zależy od samych pracowników, gdyż mogą oni po prostu sami nie dbać o swoje ogólne bezpieczeństwo i czystość. W takiej sytuacji jednak niezwykle ważne jest, aby pracodawca odpowiadał za odpowiedni poziom dyscypliny. Nie za każdy wypadek odpowiada pracodawca. Przykładowo niedbalstwo jest po stronie zatrudnionego. Jeśli pracownicy wyraźnie sami nie zastosują się do wytycznych mimo upomnień oraz nagan, to zwierzchnik pozostaje niewinny w przypadku procesu.
Czy warto inwestować w artykuły BHP?
Zdecydowanie tak. Dlaczego? Z tego względu, że im więcej zainwestowanych zostanie środków w tym celu, tym większy jest po stronie pracodawcy komfort, że dochował wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i wszystkim innym. W przypadku wypadku zawsze może także się na to powołać i z perspektywy prawnej jego sytuacja pozostanie bezpieczna. Poza tym czemu profilaktycznie po prostu nie kupić czegoś lepszego, co po prostu okaże się skuteczne?