Do czego służą kombinezony ochronne i czepki jednorazowe?

Czepki ochronne działają w dwie strony, gdyż zapobiegają kontaktowi m.in. naskórka noszącego z inną osobą. Chronią włosy przed zabrudzeniem, a także ograniczają prawdopodobieństwo, że którykolwiek wypadnie i następnie będzie miał styczność z – na przykład – pacjentem. Czepki jednorazowe – tak jak kombinezony ochronne – zapewniają bezpieczeństwo osobom obsługiwanym w czasie pracy i dbają o czystość w miejscu, gdzie wykonywane są produkty bądź przygotowywane jedzenie.

Czepki jednorazowe – w jakiej branży wręcz konieczne?

Na pierwszy plan wysuwa się z pewnością służba zdrowia. Tutaj koniecznością jest posiadanie nie samego czepka jednorazowego, rękawiczek lateksowych, ale całego kombinezonu ochronnego. Zdecydowanie częściej jednak w wielu branżach wystarczy jedna lub dwie rzeczy z wymienionych elementów odzienia ochronnego. Z reguły najwięcej artykułów BHP wykorzystywana jest w przetwórstwie żywności i kosmetyce. Stanowią bowiem niezbędne wyposażenie, które podniosą jakość finalnego produktu i usług. Czy wyobrażasz sobie zamówić catering dietetyczny i znaleźć w nim włos? Płacisz za coś około tysiąca złotych i okazuje się, że nie usługa jest  tak wysokiej klasy, jak tego oczekujesz. W efekcie nie zamówisz kolejnych dań z tej firmy. Można tego uniknąć dzięki zakupowi najprostszego czepka ochronnego, który jest nieodłącznym elementem podczas pracy w restauracjach i na halach produkcyjnych.

Gdzie konieczne będzie bardziej komplementarne odzienie ochronne?

W zasadzie kombinezony ochronne są niezbędne tam, gdzie istotne są wysokie standardy higieny. W szpitalu bądź służbie zdrowia nie ma miejsca na niedociągnięcia. Tak samo jest również w przypadku każdej firmy zajmującej się żywnością bądź świadczeniem usług kosmetycznych. Często w szpitalach przy gotowaniu stosuje się czepki ochronne, a przy pracy przy chemikaliach pojedyncze włosy mogłyby zanieczyścić np. skład perfum lub innych kosmetyków. Czepki jednorazowe i kombinezony ochronne znajdują zastosowanie także w lakiernictwie i w czasie malowania pomieszczeń. W takim wypadku zakup prostego odzienia ochronnego ograniczy konieczność zajmującego wiele czasu szorowania i czyszczenia swoich ubrań i skóry. Czepki ochronne i kombinezony bywają komplementarne w stosunku do siebie, gdyż nie każdy model posiada kaptur lub osłonę głowy.

Czepki jednorazowe dostosowane do potrzeb

Odzienie ochronne powstaje najczęściej w rozmiarze uniwersalnym. Oznacza to, że dopasowuje się prawie do każdego wzrozstu. Czepki jednorazowe zaś mogą różnić się od siebie poszczególnymi funkcjonalnościami. W sprzedaży dostępne są modele z daszkami, lub wbudowanymi osłonami na twarz. Jeśli masz dłuższe włosy, to możesz zakupić charakterystyczny czepek typu hełm lub beret. Takie rozróżnienie umożliwia jak najbardziej wygodne dostosowanie kształtu i materiału pod kątem profilu pracy. Niektóre czepki ochronne muszą być bardziej spersonalizowane, gdyż wymaga tego specyfika wykonywanej pracy na danym stanowisku.