Rękawice ochronne są tak samo ważne jak obecnie maseczki na twarzy. Niektóre z nich jednak niekorzystnie odbijają się zdrowiu skóry. Dlatego warto dobrze przemyśleć, jaki rodzaj okaże się dla nas najbardziej wskazany. Zmywanie i sprzątanie to bardzo prosty wybór. Jednak np.farbowanie czyichś włosów wymaga kontaktu ze skórą innej osoby. Innym przypadkiem jest chociażby opieka nad chorym członkiem rodziny. Przy każdej z tych czynności konieczne jest, aby zadbać o własne bezpieczeństwo przed chemikaliami i groźnymi drobnoustrojami. Jakie wybrać dla siebie? Czym różnią się poszczególne rodzaje? Tego dowiesz się właśnie tutaj!

Różne rodzaje rękawiczek jednorazowych

Najczęściej są to środki ochrony wykonane z naturalnego kauczuku bądź popularnego lateksu. Często gumowe rękawiczki to te najpopularniejsze, jednak jest to nazwa większego zbioru, który zawiera w sobie modele wykonane z nitrylu, lateksu, a nawet winylu i każdy z materiałów różni się od siebie dość znacząco. Dla przykładu lateksowe mają dużą rozciągliwość i są elastyczne. Dzięki temu stanowią jeden z popularniejszych wyborów. W praktyce sprawdzają się idealnie, gdyż nie trzeba z reguły szukać odpowiedniego rozmiaru. Większość z nich jest dość uniwersalna, jednak cierpieć na tym może ich wytrzymałość. Świetnie dopasowują się do dłoni, jednak zwykle są dość cienkie. Z jednej strony jest to zaleta, gdyż nie osłabiają czucia. Można precyzyjnie posługiwać się palcami, a także nie zsuwają się. Wadą jest jednak to, że bardzo łatwo można przerwać ich powierzchnię, co np. w trakcie zabiegu może stać się przyczyną niebezpieczeństwa dla zdrowia pacjenta, jak również wykonującego. Lateks jest także w pełni biodegradowalny i z perspektywy środowiska naturalnego jest wręcz idealnym rozwiązaniem.

Rękawice nitrylowe

Ten typ jest na rynku coraz popularniejszym trendem, gdyż są bardziej odporne na przebicie i wiele substancji chemicznych niż przykładowo te z gumy lateksowej. Wyklucza też charakterystyczny problem wynikający z uczulania, który jest charakterystyczny dla lateksu. Guma nitrylowa nie jest jednak tak elastyczna, gdyż w zamian oferuje znacznie większą wytrzymałość. W odróżnieniu od lateksu nitryl nie wchodzi w reakcję chemiczną przy aplikowaniu kremów ochronnych, co często osłabia strukturę innych rękawiczek jednorazowych. Rękawice nitrylowe nadają się idealnie do drobnych czynności kosmetycznych, a także przede wszystkim medycznych przy opiece nad starszymi. Jeśli częstym obowiązkiem w Twoim wypadku jest zmiana opatrunków, smarowanie maściami lub kremami, robienie zastrzyków bądź zwykły pedicure, to odpowiedzią na Twoje potrzeby jest właśnie nitryl. Niestety nie są one biodegradowalne.

Rękawice winylowe

Winyl to materiał mało elastyczny i nieprzylegający do dłoni tak jak nitryl oraz lateks. W przypadku rękawic jednorazowych konieczne jest dopasowanie rozmiaru przy zakupie. W niektórych przypadkach poprawia to znacznie komfort użytkowania i zapobiega np. odparzeniu skóry. Zbyt małe jednak nie rozciągną się, przez co będą niemożliwe do komfortowego używania. Winyl jest najbardziej ze wszystkich wymienionych odporny na substancje tłuste. Lateks w kontakcie z nimi zaczyna się rozpadać. Winyl natomiast rozpuszcza się pod wpływem rozpuszczalników, dlatego jest pod tym kątem zdecydowanie gorszym wyborem niż nitryl. Rękawiczki winylowe nie nadają się do czyszczenia, a także robót, w których zachodzi ryzyko mechanicznego uszkodzenia. W zasadzie są najczęstszym wyborem kosmetyczek.