Higiena i bezpieczeństwo w miejscu pracy to bardzo istotna kwestia. W niektórych branżach natomiast jest ważniejsza niż w przypadku np. sprzedaży w hurtowniach lub warsztatach. Przykładowo gastronomia oraz kosmetologia często wymagają zastosowania np. rękawiczek, maseczek na twarz bądź czepków jednorazowych. Jeśli dwa pierwsze produkty są w miarę proste w wyborze, to ostatnia kategoria jest rzadziej spotykana, a przez to ciężko jest samodzielnie dopasować odpowiedni typ czepków ochronnych. W tym aspekcie chodzi nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także podstawowe wyposażenie pracowników. W jaki sposób dobrać czepki jednorazowe? Czym różnią się poszczególne rodzaje? Tego dowiesz się tutaj!

Różne typy czepków ochronnych

Każdy w zasadzie jest inny i dopasowany do odmiennych zastosowań. Założenie jest jednak jedno, czyli zmniejszenie ryzyka zakażenia, przeniesienia bakterii oraz drobnoustrojów. W przypadku np. chirurgii bardzo często minimalizują np. możliwość wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Z tego powodu personel medyczny bardzo często wyposażony jest w najbardziej podstawową wersję w postaci czepków chirurgicznych. W zasadzie każda osoba przed wejściem na salę operacyjną zobowiązana jest do założenia odzieży ochronnej. W tym wspomnianego czepka jednorazowego chirurgicznego, maseczki na twarz, a także rękawiczek. Pozwalają one wykluczyć przenoszenie się bakterii oraz wirusów. Ponadto ograniczają kontakt z wydzielinami pacjenta, a także w drugą stronę. To lekarze oraz pielęgniarki muszą przestrzegać takich obostrzeń, aby nie narażać przede wszystkim siebie, a także operowanego.

Czy odpowiedni krój czepka jednorazowego ma znaczenia?

Tak, gdyż od ich kształtu i rozmiaru, a także sposobu zakładania zależy jak dostosują się do kształtu głowy. Muszą ściśle przylegać i nie mogą być ani zbyt luźne ani ciasne. W pierwszym wypadku występuje ryzyko np. wypadającego włosa, który stanie się przyczyną stanu zapalnego u operowanego, a jeśli czepek jednorazowy będzie za mały, to lekarz może dekoncentrować się w czasie zabiegu. Dlaczego? Zbyt mały rozmiar będzie uciskał, obcierał, a z perspektywy dłuższej operacji lub np. zabiegu u kosmetyczki stanie się prawdziwą udręką. Szczególnie w momencie, kiedy użytkownik zaczyna się pocić. Warto wybierać czepki w kształcie beretu, a także hełmu, gdyż z reguły zapewniają one pewną swobodę w dopasowaniu. Pierwsze łatwo się zakłada, natomiast drugie można dostosować do głowy, gdyż często posiadają możliwość poszerzania lub zwężania. Czepki w kształcie hełmu posiadają także większy zakres ochrony. Osłaniają bowiem nie tylko samą czaszkę, ale również kark i szyję. Zapewnia to dodatkową osłonę przed przenoszeniem się drobnoustrojów.

Czepki jednorazowe beret

Jedne z najpopularniejszych, gdyż hełmy mogą być po dłuższym stosowaniu niewygodne. Hełmy zakrywają więcej, a więc generują większe ciepło i potliwość. Z kolei czepki ochronne typu beret są wygodne i mogą jedynie skraplać wilgoć przy włosach. Nie jest to jednak tak dyskomfortowe, jak pot spływający po karku w dół pleców po wnętrzu kombinezonu ochronnego. Jednorazowy czepek chirurgiczny jest także bardzo często wykorzystywany w przypadku gastronomii na zapleczu. Ubranie ochronne pozwala zapobiec przeniesieniu do jedzenia włosów, a także innych wydzielin. Czepek chirurgiczny łatwo się zakłada, a także jest dosyć tani. Personel restauracyjne jest w stanie szybko przygotować się do pracy, a także może założyć zupełnie nowy po przerwie. Nie trzeba zakładać znowu mokrego i znoszonego. Czepek posiada bardzo często wszytą gumkę, która sprawia, że całość dobrze trzyma się na głowie i nie zsuwa nawet z perspektywy godzin pracy. Wariant doskonale sprawdza się w przypadku osób mających długie włosy. Dlatego jest zdecydowanie bardziej wielofunkcyjny niż bezpieczniejszy hełm. Ten nie ułatwia sprawy i utrudnia umieszczenie pod nim m.in. rozpuszczonych włosów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału produkt został wykonany. Czepek jednorazowy musi być wykonany z materiału, który przepuszcza powietrze, ale zarazem jest nieprzepuszczalny dla np. potu.