Czepki stanowią w zasadzie nieodłączny element kombinezonów ochronnych. W przypadku pracowników są koniecznym wyposażeniem w wielu branżach. Przykładowo w gastronomii, kosmetyce, w obiektach spożywczych, a także w przypadku aptek czy też innych placówek o przeznaczeniu farmaceutycznym. Dlaczego? Dzięki zabezpieczeniu wykonywanie codziennych obowiązków we wspomnianych sektorach działalności jest o wiele bardziej higieniczne. Ponadto czepki jednorazowe działają w dwie strony. Chronią włosy przed zabrudzeniem, a także zapewniają bezpieczeństwo osobom obsługiwany w czasie pracy lub też dbają o czystość wykonywanych produktów bądź przygotowywanych dań. Jakie czepki ochronne wybierać? Jak spisują się w praktyce? Dowiesz się tego właśnie w tym artykule! Sprawdź!

Gdzie konkretnie przydają się czepki jednorazowego użytku?

Z reguły największy odsetek artykułów BHP tego typu wykorzystywana jest w zakładach przetwórstwa żywności. Jednak stanowi także niezbędny element wyposażenia w przypadku pracy w restauracjach i na halach produkcyjnych. W zasadzie kombinezony ochronne są konieczne tam, gdzie ważne są wysokie standardy higieny. W takim kontekście nie ma miejsca na niedociągnięcia. Dlaczego? W każdej firmie zajmującej się żywnością bądź o charakterze medycznym należy zachować jak najwyższy standard czystość. Ten natomiast jest niemożliwy do utrzymania bez odpowiedniej odzieży ochronnej, a w tym między innymi czepków jednorazowych. Już tutaj należy zaznaczyć, że są one komplementarnym środkiem BHP. Co to oznacza? W praktyce stanowią one jeden z elementów, których komplet zapewni dopiero odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dla oczywistego przykładu, chronią włosy użytkownika przed zabrudzeniem, blokują ich wypadanie i przedostawanie się do pożywienia, ale nie zablokują naskórka złuszczającego się z rąk bądź też drobnoustrojów obecnych na podeszwach. Tutaj konieczne będzie zastosowanie także rękawic jednorazowych, a także odpowiedniego obuwia ochronnego.

Rodzaje czepków jednorazowych dostosowane do specjalistycznych potrzeb

Czepki powstają najczęściej w rozmiarze uniwersalnym, który dopasowuje się do każdej głowy. Różnią się jednak od siebie przeznaczeniem, a także poszczególnymi funkcjonalnościami. Tutaj zauważalne są modele z daszkami, wbudowanymi osłonami na twarz, bądź takimi z przeznaczeniem pod np. dłuższe włosy. Takie rozróżnienie pozwala na jak najlepsze dopasowanie pod kątem profilu pracy, a tym samym im bardziej spersonalizowany jest sprzęt, tym efektywniejsza staje się ochrona i aspekt typowo BHP. Czepek dostosowany do specyfiki wykonywanej pracy na danym stanowisku, w istotny sposób będzie wpływał na ochronę nie tylko pracownika, ale i ostatecznych rezultatów i parametrów jakościowych, jakie będzie posiadał dany produkt. Nie bez znaczenia pozostaje także wybór mamy materiałów z jakich wykonywane są czepki jednorazowe:

 

  • włóknina PP, czyli modele popularne szczególnie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym ze względu na nieprzepuszczalność;
  • papier z celulozy – projektowane z myślą głównie o gastronomii i cukiernictwie;
  • wiskoza będące podstawowym artykułem BHP w przypadku szpitali oraz przychodni;
  • folia – idealna z perspektywy salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Jaka jest cena podstawowych czepków ochronnych?

Podstawowym zadaniem jest ochrona użytkownika, a także wytwarzanych produktów przed zanieczyszczeniem. Jednak funkcja przyjmuje szerokie spektrum założeń. Dlatego czepki różnią się znacznie pomiędzy sobą materiałem wykonania, a przez to również ceną. Te natomiast bywają dość mocno zróżnicowane i w przypadku zakupu hurtowego różnią się od kosztów w przypadku sprzedaży detalicznej. Czepki jednorazowe z reguły nie są drogie. 100 sztuk w standardowej paczce o przeznaczeniu uniwersalnym dostępne jest za kilkanaście złotych. Tutaj mówimy jednak o czepkach polipropylenowych. Z kolei opakowanie specjalistycznych, np. chirurgicznych wiskozowych, może być zdecydowanie droższe i kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.