Do czego służą kombinezony ochronne?
Najczęściej meble metalowe tego typu kojarzą się nam przede wszystkim z liniami montażowymi, zakładami produkcyjnymi, a także większymi przedsiębiorstwami. W praktyce bardzo często stanowią jedyne bezpieczne, a tym samym prawnie właściwe rozwiązanie. Firmy muszą wykorzystywać wyłącznie renomowane produkty obarczone odpowiednimi certyfikatami. W innym wypadku mogą stać się celem dla wysokich kar ze strony PIP (Państwowa Inspekcja Pracy). Meble warsztatowe mogą jednak znaleźć zastosowanie także w przypadku prywatnych domów, a także mniejszych działalności gospodarczych np. tych jednoosobowych bądź typowo rzemieślniczych.
To zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia. Odzież ochronna to dość szeroko zakreślony zbiór produktów, które dopasować można praktycznie do każdej branży, w zależności od jej potrzeb. Kombinezony ochronne obecnie kojarzą nam się z bezpieczeństwem z perspektywy typowo epidemiologicznej. Sprzęt tego typu to podstawowe wyposażenie służb medycznych w dobie koronawirusa. Wyklucza dostęp czynników biologicznych oraz styczność poszczególnych pracowników z materiałem skażonym, a także drobinkami z powietrza lub przekazywanymi przez dotyk. Kombinezon ochronny, w zależności od swoich parametrów, często musi być uzupełniany przez dodatkowe elementy w postaci maseczek jednorazowych, przyłbic, a także rękawic ochronnych lub jednorazowych. Jednak istnieją także odmiany odzieży ochronnej przeznaczone przykładowo do pracy przy chemikaliach oraz w laboratoriach, a te różnią się od tych wykorzystywanych przez chociażby ratowników bądź lekarzy. O chodzi? Jakie kombinezony ochronne są warte uwagi? Tego dowiesz się właśnie tutaj!
Czym różnią się poszczególne kombinezony ochronne?
W zależności od wykorzystanych w produkcji materiałów i konstrukcji kombinezony ochronne mogą być przeznaczone do ochrony przed różnymi zagrożeniami. Przykładowo certyfikowane jako środki ochrony indywidualnej Kategorii III zabezpieczają przed tzw. wysokimi zagrożeniami. Natomiast zaliczane do Kategorii I chronią przed tzw. minimalnymi zagrożeniami. Z reguły jednak są to wyroby o prostej konstrukcji, które wymagają wspomnianego uzupełnienia w postaci innych elementów odzieży ochronnej. Dodatkowo wyroby tekstylne do ochrony przed czynnikami biologicznymi, epidemiologicznymi i chemicznymi muszą być certyfikowane jako jeden z sześciu typów. Wszystko to jest uwarunkowane zgodnie z normami europejskimi oraz krajowymi określającymi wymagania, jakie spełnić muszą producenci przy procesie wytwórczym. Parametry tego typu dotyczą przydatności do zastosowania. Przykładowo kombinezony ochronne typu 1 i 2 nie są przeznaczone do ochrony epidemiologicznej. Przydają się przykładowo w przypadku pracy w środowisku, w którym pracownik może ulec zabrudzeniu. Natomiast typy od 3 do 6 to odzież ochronna o szerokim spektrum zastosowania, wręcz nieograniczonym.
Dlaczego odzież ochronna jest istotna w przypadku przestrzeni pracowniczych?
Z tego względu, że to po stronie pracodawcy leży zapewnienie pracownikom jak największej dozy zabezpieczeń. Czynności wykonywane w zakładach pracy nie zawsze należą do w 100% bezpieczeństwa. Często pracownicy mają styczność z substancjami chemicznymi bądź chociażby zabrudzeniami, które mogą być ciężkie do zmycia z powierzchni skóry. Dlatego w pracy wymaga się zastosowania kombinezonów ochronnych, które wykluczą konieczność mycia skóry bądź nawet zagrożenia dla zdrowia. Rodzaj kombinezonu uzależniony jest od sektora gospodarczego, a także stanowiska pracy. W tym wypadku dokładnie wytyczone standardy oraz normy BHP określają w tym aspekcie konkretne szczegóły. Prawo pozwala przedsiębiorcom oraz osobom odpowiedzialnym za wyposażenie pracowników zakładu dostosować sprzęt do potrzeb. Dzięki temu każdy może wybrać odpowiedni model stroju ochronnego, a także w rozmiarze, który nie będzie przyczyną np. większego zagrożenia.
Jaki wybrać kombinezon ochronny?
Najczęściej wybierane modele są z klas w przedziale od typu 3 do 6 ze względu na największą uniwersalność. Ważne jest jednak, aby zakupić odpowiednie rozmiary. Zbyt duży lub mały model będzie niezbyt komfortowy dla pracownika, a przez to może stać się przyczyną np. wypadku przy pracy. Tego natomiast każdy pracodawca chce uniknąć. Warto zwrócić uwagę na wygodę oraz parametry, które wyznaczone są normami prawnymi. Odzież ochronną trzeba dobierać do pracy na różnych stanowiskach, a także pod kątem wykonywania rozmaitych czynności. Nic nie pozostaje bez znaczenia, a ilość zmiennych jest duża. Przykładowo kombinezon zgodny z normami PN-EN ISO 13982-1 typu 5 świetnie sprawdzi się także podczas lakierowania bądź w przemyśle spożywczym. Z kolei nieco lepszy w standardzie PN-EN ISO 13034 ma dodatkowo właściwości antystatyczne i zabezpiecza przed skażeniem radioaktywnym. Wybór należy dostosować do charakterystyki branży, w której będzie wykorzystywany.