Płyn do dezynfekcji czy żel antybakteryjny poza domem?

Tutaj wiele zależy od naszych preferencji. Zawsze przed dłuższym wyjazdem czy w czasie drogi do pracy warto mieć przy sobie odpowiednie artykuły BHP. Żel antybakteryjny posiada często półpłynną formę, którą można rozprowadzić po całych dłoniach aż do wyschnięcia. W praktyce można także wykorzystać płyn do dezynfekcji, który ma z kolei inną formę i często można go również znaleźć w postaci gazików do dezynfekcji. W niektórych sytuacjach sprawdzi się bardziej żel antybakteryjny, a w innych płyn do dezynfekcji. Do tego dochodzi kwestia dozowników do płynu do dezynfekcji. Co jednak faktycznie wybrać w tej sytuacji?

Gaziki do dezynfekcji w zastosowaniu praktycznym

Najpierw warto odpowiedzieć sobie czego tak właściwie potrzebujesz. Żele antybakteryjne są często przydatne tylko w podróży, gdyż rzadko kiedy spotkamy je w preparatach z odpowiednim stężeniem alkoholu. Alternatywną mogą być nawilżane chusteczki higieniczne, czyli gaziki do dezynfekcji nasączone specjalnym płynem biobójczym. Są zdecydowanie bardziej skuteczną odmianą artykułów BHP niż żele antybakteryjne, gdyż gaziki do dezynfekcji nasączone są 70% alkoholem izopropylowym. Płyny do dezynfekcji eliminują drobnoustroje, a przy tym ograniczają rozwój ich form przetrwalnikowych. Ponadto można je umieścić w specjalnych dozownikach do płynu do dezynfekcji, które nie wymagają wtedy dodatkowego opakowania lub specjalnego aplikatora.

Czy żele antybakteryjne sprawdzą się w miejscu pracy?

Tutaj najlepiej jest zakupić dozownik do płynu do dezynfekcji, a nawet kilka sztuk i umieścić je w najbardziej newralgicznych miejscach w zakładzie. W przeciwieństwie do gazików dezynfekujących czy też żeli antybakteryjnych nie wymagają one zbytniego zaangażowania w celu oczyszczenia dłoni. Wystarczy umieścić dłonie w dozowników i często automatycznie zostaną one spryskane płynem do dezynfekcji. Żele antybakteryjne zdecydowanie trudniej jest je wylać i z perspektywy przenoszenia w torbie lub podróży mogą być bardziej bezpieczne dla naszego mienia. Wniosek jest więc taki, że w firmie sprawdzą się bardziej płyny do dezynfekcji, a poza nią żele antybakteryjne, które wymagają zdecydowanie więcej czasu i uwagi w użytkowaniu. Dodatkowo mają one z reguły niższe stężenie alkoholu, co może powodować mniejszą skuteczność biobójczą. 

Jakie wybierać płyny do dezynfekcji lub żele antybakteryjne?

Najlepiej jest sięgać tylko i wyłącznie te produkty na bazie alkoholu o stężeniu co najmniej na poziomie 70%. Ponadto powinny być wyposażone w różne składniki, które wpływają na naszą skórę np. nawilżając ją bądź wspomagając jej regenerację. W tym aspekcie są to najczęściej rumianek lub aloes. W przypadku żeli antybakteryjnych bądź płynów do dezynfekcji bywa niezwykle istotne, gdyż często alkohol drażni nasze dłonie przy eliminowaniu drobnoustrojów.

Jak wybrać odpowiednie akcesoria BHP?

Zadbaj o to, aby preparat posiadał około 70% alkoholu i zawierał dodatek w postaci składników nawilżających i łagodzących. Żele antybakteryjne wolno wysychają po nałożeniu na skórę, przy czym warto nastawić się na charakterystyczne dla kremów uczucia dyskomfortu i kleistości. Z kolei płyny do dezynfekcji bardzo szybko znikają z rąk, ale nie będą mogły zawierać w sobie tak dużej ilości dodatkowych składników jak wspomniany aloes czy rumianek.