Jakie artykuły i akcesoria BHP powinny znaleźć się w firmie?
Sam płyn dezynfekujący z aplikatorem czy jednak dozownik?
Tutaj dobrze jest zadać sobie pytanie: czy częściej skorzystasz z rozwiązania, które jest automatyczne, czy też takiego które wymaga nieco więcej czasu oraz czynności, aby odkazić dłonie? Aplikatory są dobre jako forma uzupełniająca. Ponadto przenoszą część drobnoustrojów, które pozostają mimo wszystko na buteleczce. Dozowniki do płynu antybakteryjnego wykluczają ten problem. Wystarczy podstawić rękę pod czujnik, jeśli urządzenie działa na ruch.
Dodatkową zaletą dozowników jest to, że można je postawić w newralgicznych miejscach, gdzie często pracownik mija je, aby przejść do kuchni, wejść do budynku lub skorzystać z pomieszczeń socjalnych oraz np. toalety. Dzięki temu często mimowolnie odkazi dłonie, jeśli po prostu nie zabiera mu to zbyt wiele czasu. Ponadto dozowniki można wyposażyć w nawet litrowe butelki płynu dezynfekcyjnego, co wykluczy konieczność częstego wymieniania ich zawartości na nową.
Odzież ochronna i przyłbice
Produkty tego typu dostępne są w szerokim spektrum rodzajów. Dlatego wybór często nie jest prosty, a wielu ludzi dodatkowo potrafi mylić zastosowanie niektórych elementów odzieży ochronnej. Najlepszym przykładem są przyłbice. Wiele osób korzysta z nich jako zamiennika dla maseczki na twarz. Oba te produkty są w stosunku do siebie komplementarne, jednak to maseczka jednorazowa pozostaje podstawą ochrony np. przed bakteriami oraz wirusami przedostającymi się drogą kropelkową. Nie wolno więc stosować osobno przyłbicy bez maseczki chirurgicznej, jeśli chcemy zabezpieczyć się m.in. przed wirusem COVID-19.
Czy kombinezony ochronne są konieczne na co dzień?
To zależy od charakteru wykonywanej pracy. W przypadku użytkowania codziennego na zewnątrz przez osoby np. obawiające się kontaktu w dobie pandemii, to zdecydowanie jest rozwiązanie niezwykle niepraktyczne. Ponadto wiele osób będzie korzystało z danego kombinezonu ochronnego wielokrotnie, a te często są jednorazowego lub ograniczonego użytku. Odzienie ochronne tego rodzaju wykorzystywane jest przez służby medyczne tylko dlatego, że narażone są one na długotrwały kontakt w bliskim dystansie z osobami, które potencjalnie mogą być zarażone. Z kolei osoba wchodząca do sklepu lub wychodząca na spacer nie potrzebuje kombinezonu ochronnego.
Kiedy zakupić kombinezony ochronne w firmie?
Przede wszystkim musimy to zrobić, jeśli wymaga tego specyfika pracy. Dla przykładu podstawowym zastosowaniem kombinezonów ochronnych jest ochrona przed substancjami, z którymi mamy styczność podczas pracy (np. w zakładach lakierniczych). Pozwalają one ograniczyć m.in. kontakt chemii ze skórą. Dodatkowo jeśli w Twojej pracy zatrudnieni mogą mieć częsty kontakt z substancjami niezbyt bezpiecznymi dla skóry, to zdecydowanie warto wyposażyć się w odzież ochronną. Jednak zakup jej nie jest konieczny z perspektywy np. pracy biurowej. W takiej sytuacji wystarczy paczka rękawiczek lateksowych, wspomniany dozownik i kilkadziesiąt sztuk maseczek na twarz na zmianę. Można również zaopatrzyć się we wspomniane na początku gaziki do dezynfekcji, które pozwalają w niektórych sytuacja zastąpić płyn do dezynfekcji bądź żel antybakteryjny, jeśli żadnego dozownika nie ma akurat w pobliżu.