Jakie maseczki ochronne stosować i co warto o nich wiedzieć?
Obecnie w Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczek na twarz w przestrzeni publicznej. Jest to efekt walki z rosnącą liczbą dobowych zachorowań na Covid-19. Niestety, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego tak istotna stała się konieczność wprowadzenia nadprogramowych środków higieny. Maseczki ochronne zapewniają bowiem podwójną funkcję. Zabezpieczają nie tylko osobę, która ma ją na twarzy, ale i rozmówcę przed cząstkami wydostającymi się w czasie oddychania lub mówienia drogą kropelkową. Korzystanie z maseczki jest więc bardzo ważne nie tylko dla nas samych, ale także innych ludzi. Jakie jednak zakupić? Które wybrać i czym różnią się poszczególne maseczki na twarz? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!
Czy maseczki ochronne faktycznie są niezbędne?
Zdecydowanie tak. Nakaz noszenia materiału do zasłonięcia ust i nosa na ulicach to powszechny obowiązek. Dlatego warto zaopatrzyć się lepszej jakości środek ochrony. Dlaczego? Z tego względu, że zagrożenie epidemiologiczne nie jest bezpodstawne. Natomiast w łatwy sposób można ograniczyć prawdopodobieństwo wzrostu fali zakażeń. Trzeba mieć na uwadze, że możliwości władz, a także służby zdrowia, są ograniczone. Dlatego konieczne trzeba samodzielnie dbać o to, aby nie zarażać, a także nie zarazić się poprzez korzystanie ze słabej jakości maseczki na twarz lub, co gorsza, wskutek jej braku. Najlepszym, na pewno najwygodniejszym sposobem przestrzegania nakazu będzie inwestycja w maseczkę wielokrotnego użytku.
Jaką maseczkę ochronną wybrać i czym się kierować?
Najbardziej komfortowym rozwiązaniem są materiałowe maseczki. Przede wszystkim przystosowane są one do wielokrotnego użytku, a także są miękkie dla skóry. Jeśli korzystamy z nich w pracy lub też dłużej w przestrzeni publicznej, to warto zwrócić uwagę na to jaki rodzaj zaczepienia na uszach został wykorzystany w danej maseczce ochronnej. Sznurki będą zdecydowanie najmniej wygodne. Jednak zbyt grube zaczepienia także. Obowiązek zakrywania twarzy nie oznacza, że każdy musi mieć przy sobie maseczkę. Można wykorzystać szalik, arafatkę lub chustkę, jednak maseczka, nawet jednorazowa, jest zdecydowanie o wiele bardziej skutecznym rozwiązaniem. Ponadto w razie potrzeby zawsze tą jednokrotną można wyrzucić do śmieci. Nie trzeba jej prać, a wręcz nie można. Wybór wcale nie jest jednak oczywisty i tym bardziej prostszy, gdyż na rynku znajduje się szerokie spektrum zróżnicowanych pod tym względem produktów. Czy droższa zawsze jest lepsza? Niekoniecznie. Zresztą nawet tania maseczka jednorazowa może być tak samo bezpieczna. Zawsze możesz także szukać takiej w designerskie wzory. Potraktuj nowy artykuł BHP jako część Twojego stroju. Możesz się wyróżnić ciekawym pomysłem bądź też skorzystać klasycznej czarnej. Wszystko zależy od Ciebie, a także Twojego samopoczucia.
Jak wybierać maseczki ochronne?
Po pierwsze warto zwrócić uwagę na źródło z jakiego sprowadzamy naszą odzież ochronną. Każdy z produktów powinien być opatrzony odpowiednim logo, a także gwarancją, że nadaje się do wykorzystania w danym aspekcie. Przykładem mogą być klasy zabezpieczeń maseczek ochronnych. Najczęstszym błędem jest np. zakup wariantu których chroni płuca przed pyłem. Wielu klientów nie ma świadomości, że ten typ jest wyglądem często podobny do tych przystosowanych przeciwko drobnoustrojom. Oba mają filtry, jednak model przystosowany do ochrony przed pyłami nie będzie skuteczny przeciw wirusom. Niestety, ale nie został do tego zaprojektowany.
Jak dobrać model dla siebie?
Szukając maseczek ochronnych, musimy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Jeśli wiemy, jak często opuszczamy posesję i ile przebywamy na zewnątrz, to wiemy co i jak wybrać. Poza tym warto też szukać czegoś pod kątem naszych preferencji co do wyglądu. Maseczka powinna się przede wszystkim podobać. Jest elementem obecnie stanowiącym część ubioru. Dlatego dobrze jeśli zarazem chroni i dobrze się prezentuje. Bawełniane maski ochronne możemy w tym momencie kupić niemal wszędzie. Dlatego czasami warto trochę lepiej i dłużej poszukać.