Do czego konkretnie przystosowane jest odzienie ochronne?

Kombinezony ochronne to jedynie wycinek tej kategorii. W praktyce odzienie ochronne można dopasować do każdej branży w zależności od jej potrzeb. Dla przykładu kombinezony ochronne w najsłabszym typie odporności wykorzystywane są w warsztatach samochodowych czy też przy malowaniu np. techniką proszkową. Odzienie ochronne ogranicza w takim wypadku kontakt ze skórą, jednak nie chroni w żaden sposób przed żadnymi właściwościami typowo chemicznymi. Kombinezony ochronne kategorii I zabezpieczają tylko przed tzw. niskimi zagrożeniami, czyli np. styczności lakieru lub farby z ciałem.

Kombinezony ochronne posiadają o wiele szersze spektrum zastosowań

Obecnie kojarzą nam się z bezpieczeństwem z perspektywy typowo epidemiologicznej. Niestety, ale jest to bardzo mylne, gdyż odzież ochronna od lat wykorzystywana jest nie tylko we wspomnianym lakiernictwie czy przemyśle, ale także w gastronomii oraz szpitalach od zaplecza. Chodzi w tym aspekcie o różne czepki jednorazowe, rękawice ochronne i wymienione wcześniej kombinezony ochronne klasy 1. Sprzęt tego typu to podstawowe wyposażenie pracowników w czasie wykonywania obowiązków i nie tylko, gdyż kombinezony ochronne zapewniają również wysokiej jakości przetwórstwo czy wytwarzanie. Wyklucza to dostęp czynników biologicznych i styczność ostatecznego produktu z np. włosami lub naskórkiem, czyli czymś zupełnie naturalnym w przypadku pracy fizycznej ludzi. Żaden z pracowników nie będzie miał dzięki temu kontaktu z materiałami czy jedzeniem.

Przed czym jeszcze chroni odzież ochronna?

Dla przykładu przed skażonym materiałem biologicznym lub drobinkami z powietrza różnego typu. Dodatkowo rękawice jednorazowe zabezpieczają przed bakteriami bądź wirusami czy drobnoustrojami przekazywanymi przez dotyk. Kombinezon ochronny jest najbardziej kompleksową formą zabezpieczenia, każdy typ w zależności od swoich parametrów ma jednak inny stopień ochrony, a przez to przystosowany został do zupełnie innych zadań. Do tego bezwzględnie musi być on uzupełniany przez dodatkowe elementy wyposażenia w postaci maseczek jednorazowych czy np. czepków ochronnych.

Jaki wybrać typ odzieży ochronnej oraz jakie jej elementy?

To zależy, gdzie zamierzasz jej wykorzystywać. Istnieją różne odmiany odzieży ochronnej przeznaczone do pracy w laboratoriach bądź przy związkach chemicznych. Tutaj uzupełnieniem, zamiast maseczek jednorazowych, konieczne będzie zastosowanie masek z filtrami. Kombinezony ochronne są warte uwagi, jednak nie trzeba ich wykorzystywać w każdym typie pracy, gdyż jest to po pierwsze nieekonomiczne, a po drugie zupełnie niepotrzebne. W gastronomii nawet w szpitalach wystarczą proste czepki ochronne, a także rękawiczki jednorazowe. Czasami można zastosować jeszcze maseczki antybakteryjne, ale nie jest to w żadnym stopniu konieczne.

Czym różnią się kombinezony ochronne?

Przede wszystkim materiałami wykorzystanymi w produkcji i konstrukcją. Kombinezony ochronne przeznaczone do ochrony przed różnymi zagrożeniami będą posiadały inne wypełnienia, a także np. dodatkowe wzmocnienia. Kategoria III zabezpiecza przed tzw. wysokimi zagrożeniami, natomiast kategoria I chronią przed tzw. minimalnymi zagrożeniami, czyli np. wspomnianą farbą. Wyroby o prostej konstrukcji będą chroniły w mniejszym stopniu niż te z bardziej przemyślaną.