Przede wszystkim maseczki jednorazowe

Stanowią oną podstawową formę ochrony. Dodatkowo są wymagane prawnie w przestrzeniach publicznych typu sklepy czy galerie handlowe. Dopasować można je praktycznie do każdej branży, a także indywidualnych preferencji. Z reguły mamy do czynienia z maseczkami chirurgicznymi  wykonanymi z fizeliny. Często przez osoby prywatne nabywane są maseczki materiałowe. Jednak te nie sprawdzają się z perspektywy praktycznej. Materiał przepuszcza bowiem drobinki, wydostające się z ust i nosa. Niestety, ale konieczne jest kupowanie maseczek na twarz jednorazowych, aby zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo. Czy konieczne jest natomiast zaopatrzenie się w kombinezony ochronne? To zależy. Od czego?

Odzież ochronna i kombinezony

Kombinezony ochronne kojarzą się z bezpieczeństwem epidemiologicznym. Bardzo dobrze, jednak to nie jedyne ich zastosowanie. Wszystko bowiem zależy od klasy i parametrów odzieży ochronnej. Sprzęt tego typu to jednak przede wszystkim podstawowe wyposażenie służb medycznych. W dobie koronawirusa bardzo ważne jest przywiązanie do nawet najdrobniejszych szczegółów. Odpowiedni kombinezon ochronny wykluczy bowiem dostęp czynników środowiskowych. Niezwykle niebezpieczna jest bowiem styczność z poszczególnymi drobinkami z powietrza lub przekazywanymi przez dotyk. Kombinezon ochronny z kolei w zależności od swoich parametrów może gwarantować nawet 100% bezpieczeństwo. Dotyczy to zabezpieczenia głowy, ciała, nóg i rękawic ochronnych na dłoniach.

Dostępne w sprzedaży są także odmiany odzieży ochronnej przeznaczone przykładowo do pracy przy chemikaliach. Odzież ochronna niezbędna jest w laboratoriach, a także np. przy pracy z malowaniem samochodów. Różnią się wtedy one od tych wykorzystywanych przez ratowników medycznych w dobie COVID-19. Jakie w takim wypadku kombinezony ochronne są warte uwagi?

Czym różnią się poszczególne kombinezony ochronne?

Certyfikowane środki ochrony indywidualnej kategorii 3 zabezpieczają przed wysokimi zagrożeniami. Kategoria 1 chroni przed minimalnymi. Parametry tego typu dotyczą przydatności do zastosowania. Oznacza to zróżnicowanie dopasowania odzieży ochronnej do warunków pracy. Przykładowo kombinezony ochronne kategorii 1 i 2 nie są przeznaczone do ochrony epidemiologicznej. Mogą sprawdzić się z kolei przy czyszczeniu samochodów lub lakierowaniu. Z reguły odzież ochronna to wyroby prostej konstrukcji, które dodatkowo mogą być przeznaczone do ochrony przed czynnikami biologicznymi. Zależy jaki jeden z sześciu typów wybierzemy. Typy od 3 do 6 to odzież ochronna o szerokim spektrum zastosowania, są droższe, ale zapewnią Tobie oraz pracownikom lepszy stopień bezpieczeństwa przy wykonywaniu obowiązków.

Dlaczego odzież ochronna jest istotna w przypadku przestrzeni pracowniczych?

Z tego względu, że pracownik musi mieć zapewnione 100% bezpieczeństwo oraz komfort wykonywania pracy. To po stronie pracodawcy leży zapewnienie jak największej dozy zabezpieczeń wszystkim osobom znajdującym się na terenie miejsca pracy. Często podwładni będą mieć styczność z substancjami chemicznymi, niekoniecznie silnie niebezpiecznymi, ale nawet lakierowanie auta może sprawić, że podrażniona zostanie skóra lub drogi oddechowe bez odpowiednie odzieży ochronnej. Czasami kombinezon ochronny po prostu chroni przed zabrudzeniami, które mogą być ciężkie do zmycia. Rodzaj kombinezonu ochronnego uzależniony jest więc od zastosowania, a także sektora gospodarczego, w którym będzie wykorzystywany.