Dlaczego maseczki antybakteryjne są tak istotne w dobie koronawirusa?
Obecnie artykuły BHP tego typu utożsamiane są bezpośrednio z aktualną sytuacją związaną z koronawirusem. Zresztą nie bez powodu. Maseczki ochronne są bowiem obowiązkowe i w zasadzie każdy musi je nosić wychodząc z domu lub mieszkania. Dlaczego? Czy stanowią jedynie wymysł umieszczony bez powodu w przepisach prawnych? Czy maseczki na twarz faktycznie mają sens i pozwalają uniknąć zakażenia? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!
Artykuły BHP konieczne w czasach pandemii
W zasadzie prawo wyraża się w aspekcie korzystania z podstawowych środków higieny. Na zewnątrz w miejscu publicznym każdy ma mieć na twarzy maseczkę, korzystanie z płynów do dezynfekcji jest wskazane w stopniu częstszym niż kilka razy, a aplikatory obowiązkowo powinny znajdować się w każdym lokalu. Z kolei klienci poszczególnych placówek bądź petenci zobligowani są do korzystania z nich zarówno wchodząc, jak i wychodząc. Dlaczego normy prawne przyjęły taki kształt? Czy ma to jakiś sens? Zdecydowanie tak.
W oparciu o wytyczne zasugerowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, maseczka ochronna zapobiega zakażeniu wirusem COVID-19. Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, kto i w jakich okolicznościach powinien nosić coś, co zakrywa usta oraz nos, które stanowią główne źródło wydzielin zawierających koronawirusa. Ten bowiem przenosi się przede wszystkim przez kaszel i kichanie. Z kolei sama struktura COVID czyni go niezwykle odpornym na środowisko, dzięki czemu może on przetrwać bardzo długo w powietrzu lub na powierzchni drzwi, okien, ścian – gdziekolwiek, gdzie osiądą cząsteczki.
Maseczki na twarz obowiązkowe dla zarażonych i nie tylko
Jeśli jesteś zakażony, maseczka chirurgiczna pozwala znacznie ograniczyć ryzyko zarażenia innych osób. W szczególności dotyczy to najbliższych w otoczeniu osoby zainfekowanej. Jednak nawet w przypadku, gdy jesteś całkowicie zdrowy, a przynajmniej tak się czujesz, możesz być tzw. nosicielem bezobjawowym. Maseczka antybakteryjna stanowi więc swoistą prewencję na wypadek, gdybyś miał koronawirusa, ale nie miał świadomości tego faktu. Dlatego noś zawsze maseczkę, a jeśli masz objawy infekcji dróg oddechowych, to powinieneś od razu zwrócić uwagę na to, czy kaszlesz, jak często kichasz oraz czy gorączkujesz lub masz duszności. W takim wypadku powinno zapalić się czerwone światło. Jeśli masz podejrzenie, skontaktuj się ze służbami medycznymi, nie wychodź z domu, ogranicz kontakty z domownikami i przede wszystkim wykonaj test na koronawirusa.
Maseczka ochronna w przypadku ludzi zdrowych to także obowiązek
Nawet jeśli test wyszedł negatywnie, powinieneś nosić zawsze pewną formę ochrony na twarz. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Wykonałeś test chwilę temu, otrzymałeś wynik. Jednak wyszedłeś do sklepu, stanąłeś w kolejce, a klient za Tobą był nosicielem nieświadomie. Ponadto nie zasłonił do końca twarzy i kichnął. Nawet nie wiesz, że jesteś zarażony, dobrze się czujesz i jeśli nie masz maseczki antybakteryjnej, rozsiewasz wokół siebie COVID. Jeśli myślisz o innych, tzn. przyjaciołach, bliskich i rodzinie, to dbaj o siebie. Pomyśl i włóż maseczkę, zanim wyjdziesz. W momencie, gdy każdy poczuje się do odpowiedzialności, średnia zakażeń spadnie, a ty, kupując maseczkę na twarz i nosząc ją, przyczyniasz się do zachowania ładu społecznego. Uwaga! Maseczki skutecznie chronią jedynie wtedy, gdy korzysta się z nich we właściwy sposób. W praktyce oznacza to m.in. konieczność częstego wymieniania jednorazowych oraz regularne pranie tych przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Ponadto ważne jest towarzyszące ich noszeniu częste i dokładne mycie rąk z uwzględnieniem wykorzystania płynów do dezynfekcji bądź żeli antybakteryjnych.